Poniższe rzeźby są tak popularne,że na pewno każdy z Was widział je przynajmniej raz w życiu. Do każdego dodam swój krótki komentarz. Czy faktycznie rzeźby rzymskie były najlepsze? Zobaczcie sami.

1. Venus z Milo

Rzeźba znaleziona została przez wieśniaka w Grecji w 1820 roku. Rzeźba wykonana z marmuru. Ma ponad dwa metry wysokości. Szacuje się że została wykonana około 150 lat p.n.e przez nieznanego rzeźbiarza.

Wenus z Milo

2. Popiersie Nefretiti

Odnalezione 7 grudnia 1912 przez Ludwiga Borchardta. Rzeźba znaleziona w warsztacie artysty Totmesa w Egipcie. Bardzo dobrze zachowana praca. Rzeźba znajduje się w Niemczech w muzeum w Berlinie. Popiersie ma około pół metra wysokości, jest wykonane w głównej części z gipsu i wapienia.

Popiersie Nefretiti

3. Wilczyca kapitolińska

Rzeźbę szacuje się na V wiek p.n.e. prawdopodobnie wykonana przez Etrusków. Jak wiadomo, jest to symbol starożytnego Rzymu. Wilczyca miała zaopiekować się założycielami Rzymu Romulusem i Remusem i wykarmić ich. Obecnie rzeźba (u inne rzeźby rzymskie) znajduje się w Palazzo dei Conservatori na Kapitol.

Wilczyca z Rzymu

4. Statua Wolności

Czy jest to rzeźba czy może bardziej budowla architektoniczna? Mimo wszystko jest to sztuka i na pewno każdy z Was kojarzy Statuę Wolności. Pełna nazwa to: Liberty Enlightening the World  czyli Wolność opromieniająca świat. Jak wiadomo Statua znajduje się w Nowym Jorku. Zawdzięczamy ją trzem wykonawcom, wykonali ją w latach 1884–1886 według projektu Frédérico Auguste’a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).
Statua Wolności

5. Rzeźby egipskie.

Ciężko wybrać jedną, ponieważ mamy ich cały szereg, od rzeźby Sfinksa, po zdobione świątynie i grobowce w Dolinie Królów. Egipt to naprawdę dobry kawałek sztuki świata. Rzeźby egipskie i rzeźby rzymskie mają kilka wspólnych cech – smukłe twarze, wysokie postacie, dokładnie odwzorowane rysy twarzy.

Poniżej zdjęcie egipskich rzeźb.

egipskie rzeźby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *