Jak ocenić wartość rękodzieła? Czy wykonywane ręcznie przedmioty mają większą wartość niż produkty powielane w setkach egzemplarzy?

Odpowiedź wydaje się oczywista, ale nie każdy zdaje sobie sprawę dlaczego warto otaczać się rzeczami, które są oryginalne i niepowtarzalne. Mimo, że XX wiek za sprawą Dadaistów przyniósł podniesienie przedmiotów codziennego użytku do rangi sztuki to na szczęście nadal za dzieła artystyczne uważa się głównie przedmioty wykonywane ręcznie. Podobnie jak architektura, rzemiosło artystyczne czy rzeźba, również obrazy ręcznie malowane uważa się od wielu wieków za dzieła sztuki. Oczywiście nie było tak zawsze – właściwie aż do końca Średniowiecza to, co dziś nazywamy sztuką miało jedynie wypełniać pewne konkretne zadania. Przykładowo portrety czy to malowane czy wykute w kamieniu spełniały rolę jaką dziś wypełnia fotografia portretowa.

Podobnie miała się rzecz ze sztuką religijną, której główną powinnością było obrazować sceny z Pisma Świętego, stanowiące wykładnię wiary dla ludzi niepiśmiennych. Inne tematy oprócz tych wymienionych zaczynają pojawiać się dopiero w epoce Renesansu. Epoce, w której artysta ostatecznie przestaje być anonimowy, lecz staje się znany z imienia i nazwiska oraz kojarzony z własnymi dziełami. Ta swoista rewolucja przyczyniła się w głównej mierze do wykrystalizowania się dzisiejszego znaczenia dzieła sztuki.

Rękodzieła, czyli ręcznie malowane obrazy czy rzeźby drewniane na pierwszy rzut oka wcale nie muszą różnić się od tych jakie wykonałaby maszyna np. drukarka. Jednakże przy bliższym obcowaniu z takim dziełem zaczynamy dostrzegać subtelną różnicę jakości. Dla wielu osób może być to zupełnie bez znaczenia, ale dla innych świadomość posiadania oryginalnego przedmiotu bywa naprawdę niebagatelna.

W tym kontekście wartość rękodzieła czy to rzeźby czy obrazu niekoniecznie wyznaczać musi osoba twórcy, lecz sam przedmiot poprzez zawartość tego nieuchwytnego pierwiastka oryginalności zaczyna nabierać nowej jakości. Jakości tej nie da się powtórzyć, czyli idealnie jej skopiować. Tylko tyle i aż tyle stanowi o sposobie dzisiejszego postrzegania przedmiotu będącego pełnoprawnym dziełem sztuki.

Autorem tekstu jest właściciel strony kopieobrazow.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *