Młodsi ludzie – użytkownicy obecnego internetu, mogą prawdopodobnie nie zrozumieć poniższego tekstu, jednak wszystkim tym 30+ zapewne zakręci się łezka w oku.

Dawno dawno temu, kiedy nie było jeszcze iPhonów, a komputery służyły tylko do przeliczania skomplikowanych zadań matematycznych, bawiliśmy się zabawkami.

Obciach jak cholera – co nie?

Mało tego, większość tych zabawek była robiona ręcznie przez rzemieślników.

drewniane klockiDrewniane klocki – wielu zapewne pamięta te wielkie, ociężałe, bryłowate, niekolorowe sześciany drewniane z których można było układać… No właśnie, za wiele się nie dało, ale i tak były fajne.

Później były też takie z literkami (to dla bardziej kreatywnych), następnie były kolorowe i w innych formach: walec, stożek, prostopadłościany, kule itp.

Teraz jest Lego i inne jego odmiany czy podróbki. Nie powiem, że Lego nie jest fajne, bo także można robić z niego bardzo kreatywne rzeczy, ale jest to „ale”, że to jednak jeszcze nie klasyka.

 

rzezbiona kolejka

Rzeźbione ciuchcie – chociaż same nie jeździły, nie były tak „funkcjonalne” jak te obecne, nie były sterowane z pilota to były fajne.

Może właśnie dlatego zabawa polegała na używaniu wyobraźni, a nie na wypieraniu jej przez technikę.

Obecnie te ciuchcie jeżdżą, piszczą, strzelają światłami, zatrzymują się przed przejazdami, wydają różne dźwięki i komunikaty. Nasze takie nie były. Z tymi z dawnych lat, samemu trzeba było „jeździć”, trzeba je było ręcznie przeciągać, a gdy chcieliśmy wydać dźwięk z ciuchci, trzeba go było naśladować osobiście.

 

Drewniane miecze, pistolety itp. – ogólnie chodziło o broń z drewna. Chłopcy uwielbiali zabawy tego typu. Te zabawki często były robione gdzieś naprędce, na przysłowiowym kolanie, strugane nożem kuchennym lub siekierką, ale właśnie dlatego były takie ciekawe.

Obecne zabawki też są fajne i czasem nawet zazdroszczę tym dzieciakom, ale czy one też mają duszę? Czy też są szanowane tak jak nasze zabawki o które się zabiegało? Czy faktycznie są pouczające i pro-edukacyjne?

Powiedzcie sami.

Tych zabawek było więcej, były też lalki robione ręcznie, były bryczki, były także zabawkowe narzędzia, zresztą wiecie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *