Topola do rzeźbieniaW jakich gatunkach drzew najlepiej się rzeźbi? To pytanie, które zadają sobie często początkujący.

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ale powiem Wam co się z czym je.

Rzeźbienie w drewnie iglastym

Osobiście unikam rzeźbienia w drewnie iglastym, ponieważ to nie jest zbyt dobry materiał na rzeźbę. Chyba, że drewno byłoby bardzo dobrze wysuszone – (5-10 lat). To po pierwsze, a druga sprawa – najważniejsza, jest taka, że drzewa iglaste są niesamowicie sękate, a to często utrudnia kształtowanie kawałka drewna.

Nie wyobrażam sobie rzeźbić w świeżym drewnie iglastym…

Rzeźbienie w twardych gatunkach drzew

Są to: dąb,grab, buk, orzech włoski, grusza (bardzo twarde i często pofałdowane) Tutaj zdania są podzielone. Minusem rzeźbienia w takim drewnie jest sama ich twardość (jakkolwiek to brzmi). Nie obejdzie się bez młotka, dłuta ciężko się prowadzą, modelowanie jest naprawdę trudne. Poza tym takie drewno bywa kruche.

Plusem jest to, że te gatunki mają zazwyczaj ciekawą kolorystykę (dąb), poza tym są bardzo trwałe kiedy już się je zaimpregnuje. Rzeźbione ozdoby do krzeseł z dębu a z brzozy – nie ma porównania w jakości.


Rzeźbienie w miękkich gatunkach drzew

Miękkie to moim zdaniem: lipa, brzoza, topola. Rzeźbienie w takim drewnie to jak zabawa w plastelinie. Dłuta bardzo łatwo się prowadzą, można modelować dowolne kształty, wszystko można zrobić ręcznie od a – z w  stosunkowo szybkim czasie.

Natomiast takie rzeźby nadają się tylko jako „eksponat”. figurka, ozdoba na ścianę, podstawa do jakiegoś trofeum.

To moje zdanie – każdy kto rzeźbi będzie miał inne i oczywiście to normalne, jak w każdej dziedzinie.

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości początkujących.

9 thoughts on “W jakich gatunkach drzew rzeźbić najlepiej?

 1. troche dziwny artykuł..czyli co? wszystko jest z dupy? to za miekke, to za twarde… czyli w jakim drewnie rzeźbisz?

  1. Czytaj uważnie, nie czepiaj się szczegółów. Masz wypisane: to jest to tego, a to jest do tamtego. dębu zrobię stół, ale nie będę rzeźbił figurki, którą wolę zrobić z lipy.

  2. Jeżeli chcesz rzeźbić figurkę, albo dekorację na ścianę używasz drewna miękkiego ->wtedy łatwo się rzeźbi, łatwiej dopracować szczegóły.

   Jeżeli chcesz wyrzeźbić rzeczy użytkowe, stoły, krzesła, szkatuły to używasz drewna twardego. Trudniej coś wykonać ale są piękne i przetrwają lata mimo użytkowania.

   Iglaki są czymś pomiędzy, więc można je użyć do rzeczy które nie mają przetrwać lat ale powinny być chociaż trochę trwałe, a do tego dość ładnie eksponują słoje -> deski do krojenia, łyżki, chochle itp. Z tym że drewno musi być mocno wysuszone.

 2. Fajny artykuł, sam rzeźbię bardziej amatorsko- mało kiedy coś dla kogoś z racji czasochłonnej pracy. Do twardych ale z pięknymi barwami słoi dodałbym drewno kasztanowca, obróbka pełna wyzwań zwłaszcza przy mniejszych formach ale efekt końcowy to wynagradza. Dla małych formbtak do 30 -40cm używam lipy i brzozy choć nieraz łapię za sonę ze względu właśnie na sęki i ładne słoje- w tym ostatnim trzeba uważać żeby dłuto nie wyrywało kawałkó wzdłuż twardszego słoja czy sęku bo nieraz efekt kilugodzinnej pracy niszczymy jednym pozornie nieszkodliwym ruchem. Pozdrawiam serdecznie. Filip

 3. Rzeźbą zajmuje się 34 lata .Wykowywalem rzeźby w twardych fatunkach drewna polskiego ja egzotycznych .Wszystko zalerzy od rzeźbiarza jakie efekty i coto mabyc przede wszystkim czym to robi tempe narzedzia odpadają ostrze ostre jak dzadkowa brzytwa inaczej to rezygnuj z meczarni .Dobra pilarka i marmurek musi być Pozdrawiam

 4. JESTEM POCZATKUJACY ZROBILEM KOPLET SZACHOW ZDREWNA LIPY BARDZO WDZIECZNE DREWNO BYLBYM WDZIECZNY ZA PORADY

 5. A drewno jarzębiny nadaje się do czegoś? Zauważyłem, że jest kruche… Ale dla kogoś, kto zaczyna przygodę może być akurat dobre? Czy dobrze myślę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *